Reklama:

Przeceny, wyprzedaże w sklepach

Katalończycy po kolana w śnieżnych zaspach

Barcelona

Autor: Pelódia

W poniedziałek hiszpańską Katalonię całkowicie sparaliżowała niespodziewana śnieżyca. W samej Barcelonie ponad 200 tysięcy mieszkańców zostało odciętych od prądu, a jedynym środkiem komunikacji pozostało zatłoczone metro.

Wszystkie trasy dojazdowe do stolicy Katalonii zostały zablokowane przez nawałnicę śniegu i wypadki drogowe. Na autostradach AP-7 i A2 utknęły tysiące aut nieprzystosowanych do takich warunków atmosferycznych.

W okolicy Barcelony udostępniono ośrodki sportowe na tymczasowe schronienia dla kilkuset pasażerów podmiejskich pociągów.

Ewakuowano wiele instytucji publicznych, między innymi Uniwersytet w Barcelonie. Blisko 150 tysięcy uczniów nie poszło popołudniu do swoich szkół.

Władze ogłosiły najwyższy stan pogotowia. Policja, straż pożarna i lekarze mają pełne ręce roboty. Lawinowo rosnąca liczba wypadków pogorsza sytuację, gdyż dojazd do wielu szpitali jest niemożliwy. Mieszkańcy ruszyli z pomocą służbom miejskim. Władze Barcelony rozdały blisko 100 kontenerów soli do rozsypania na ulicach miasta.

Jak komentuje polski internauta Piotr, który do stacji TVN 24 przesłał materiał filmowy, miasto ogarnął "totalny paraliż na wszystkich frontach".

W innych miejscowościach Katalonii nie jest lepiej. W Gironie, istotnym porcie lotniczym Hiszpanii, odwołano już kilka lotów, pozostałe są znacznie opóźnione.

Przejście graniczne z Francją (La Junquera) zostało czasowo zamknięte. Na poprawę warunków atmosferycznych czeka na granicy ponad 5 tysięcy samochodów ciężarowych.

Śnieżyca w Katalonii została już uznana przez meteorologów za jedną z największych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Z godziny na godzinę rosną straty spowodowane niespodziewanym załamaniem pogody, trudno zatem szacować, ile kosztować będzie Katalończyków ten nagły kaprys pogody.

n.d.
Autor: 
jo

Twój komentarz:

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Więcej informacji na temat formatowania


CAPTCHA
Sprawdzanie wiarygodności (jeśli obrazek nie jest wyświetlony poprawnie, spróbuj otworzyć stronę w innej przeglądarce, albo kliknij prawym przyciskiem myszy i odblokuj).
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
REKLAMA:

Relaks

Dlaczego News Telegraf ?

+ przegląd markowych źródeł (Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Wyborcza...)

+ wybór najważniejszych i najciekawszych tematów

+ dziennik niezależny politycznie

+ weryfikacja informacji

+ monitorowanie błędów i stronniczości

+ tylko przyjazne reklamy (nieutrudniające czytania)

Więcej >>

Szczepionka z cząsteczek własnego organizmu

Fot. Sarah G...

Stwardnienie rozsiane to choroba obecnie nieuleczalna. Niedawne badania stwarzają jednak nadzieję na pojawienie się szczepionki, której jednorazowa dawka chroniłaby przed rozwojem tego prowadzącego do inwalidztwa schorzenia układu nerwowego.

Nielegalne książki elektroniczne

iPad, fot. Smaedli

Od chwili pojawienia się w sprzedaży iPada o 20% wzrósł popyt na nielegalne wersje e-booków – podaje gazeta.biz. Liczba pirackich książek elektronicznych rośnie wraz z pojawianiem się kolejnych czytników.

Papierosy zmieniają strukturę mózgu?

Fot. DucDigital

Konstrukcja mózgu osób palących różni się od budowy tego organu u tych, którzy nigdy nie byli uzależnieni od nikotyny. Palacze mają wyraźnie cieńszą korę mózgową – część, w której znajduje się m.in. odpowiadający za odczuwanie przyjemności układ nagrody.

Reklama: